FC Hermannstadt a câștigat cu emoții prima manșă a barajului pentru menținere/promovare în Superligă, scor 3-2 cu FC Voluntari, într-un meci disputat pe Stadionul Municipal din Sibiu.
Sibienii au controlat partida aproape o oră și au avut avantaj de trei goluri după reușitele lui Cristian Neguț, în minutul 27, Silviu Balaure, în prelungirile primei reprize, și Sergiu Buș, imediat după pauză.
Ilfovenii au revenit însă rapid în joc și au marcat de două ori în doar trei minute, prin Mihai Roman al doilea și Radu Crișan, păstrând deschisă lupta pentru salvarea de la retrogradare.
Returul decisiv dintre cele două formații este programat pe 1 iunie, la Voluntari, acolo unde se va decide echipa care va evolua în sezonul viitor al Superligii.
