Senatul României a respins miercuri proiectul de lege care propunea anularea actelor normative ce interzic organizațiile, simbolurile și propaganda cu caracter fascist, legionar, rasist sau xenofob. Proiectul a fost respins în plen cu 63 de voturi pentru respingere, 20 de abțineri și 15 voturi în favoarea inițiativei legislative, relatează digi24.
Documentul fusese inițiat de parlamentari din Alianța pentru Unirea Românilor, SOS, POT, PACE și neafiliați și urmărea abrogarea mai multor legi considerate de inițiatori drept „restrictive” pentru libertatea de exprimare.
Printre actele normative vizate se aflau legile care sancționează:
- organizațiile și simbolurile fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe;
- propaganda extremistă;
- promovarea cultului persoanelor condamnate pentru genocid, crime de război sau crime împotriva umanității.
Inițiatorii susțineau că actualele prevederi legislative ar genera „teamă, autocenzură și incertitudine juridică” și invocau protejarea libertății de exprimare.
Totuși, proiectul a stârnit reacții puternice în spațiul public și în mediul politic, mai ales după ce Comisia pentru Drepturile Omului din Senat a acordat anterior un aviz favorabil.
În argumentația unor instanțe din România este subliniat faptul că libertatea de exprimare nu este un drept absolut și nu poate justifica discursul instigator la ură sau promovarea simbolurilor extremiste.
După votul din Senat, proiectul legislativ urmează să fie transmis către Camera Deputaților, for decizional în acest caz.
