Ministerul Transporturilor propune un nou sistem de tarifare a rovinietei, care va intra în vigoare de la 1 iulie 2026. Noul model elimină tariful fix și introduce prețuri diferențiate în funcție de norma de poluare a autoturismului.
Potrivit proiectului pus în consultare publică, șoferii care dețin mașini mai vechi și mai poluante vor achita sume mai mari pentru utilizarea drumurilor naționale. În același timp, proprietarii de autoturisme electrice și Euro 6 vor plăti aproape aceleași tarife ca în present, scrie stiripesurse.ro.
Principiul noului sistem este simplu: cu cât vehiculul poluează mai mult, cu atât costul rovinietei crește. În plus, tarifele vor fi actualizate anual în funcție de rata inflației.
Tarifele propuse de la 1 iulie 2026:

Conform propunerii Ministerului Transporturilor, pentru autoturismele Euro 5 și Euro 4, rovinieta anuală va costa 292 de lei. Pentru mașinile încadrate în categoriile Euro 3 până la Euro 0, prețul va ajunge la 330 de lei pe an.
Autoritățile susțin că măsura urmărește încurajarea utilizării unor vehicule mai puțin poluante și alinierea politicilor de taxare la obiectivele europene privind reducerea emisiilor.
