Doi bărbați din localitatea Dobârca au fost arestați preventiv după ce au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce furau bunuri dintr-o remorcă parcată în municipiul Sibiu.
Potrivit IPJ Sibiu, incidentul a avut loc în data de 16 mai, pe strada Bruxelles. Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sibiu i-au surprins pe cei doi suspecți, în vârstă de 26 și 31 de ani, în timp ce sustrăgeau mai multe bunuri dintr-o remorcă aparținând unei societăți comerciale.
În urma cercetărilor efectuate, oamenii legii au stabilit că cei doi ar fi furat 32 de cutii care conțineau accesorii auto.
Cei doi au fost reținuți pentru 24 de ore, iar în data de 17 mai, Judecătoria Sibiu a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Cercetările sunt continuate de Biroul de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Sibiu, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sibiu.
Reprezentanții IPJ Sibiu precizează că persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile prevăzute de lege.
