Primarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, a felicitat FC Hermannstadt pentru victoria obținută în fața FCSB și a transmis un mesaj de susținere înaintea barajului pentru menținerea în Super Ligă. Edilul a evidențiat și implicarea clubului în campania dedicată sănătății mintale, derulată de Consiliul Județean Sibiu și Spitalul Clinic de Psihiatrie Sibiu.
Mesajul a fost publicat după succesul echipei sibiene într-un meci pe care primarul l-a descris drept unul „frumos”, cu încurajări pentru obținerea unor rezultate care să păstreze fotbalul sibian în primul eșalon.
„Felicitări, FC Hermannstadt, pentru victoria de aseară, în fața FCSB, după un meci frumos! Vă doresc succes la baraj și vă încurajez să obțineți rezultate bune pentru a menține fotbalul sibian în Super Ligă! Suntem alături de voi și vă susținem!”, a transmis Astrid Fodor.
Astrdi Fodor a apreciat și faptul că echipa sibiană s-a alăturat campaniei pentru susținerea sănătății mintale, inițiată de Consiliul Județean Sibiu prin Spitalul Clinic de Psihiatrie Sibiu, subliniind rolul sportului în menținerea echilibrului fizic și psihic.
„Vă mulțumesc și vă felicit și pentru faptul că v-ați alăturat campaniei demarate de Consiliul Județean Sibiu, prin Spitalul Clinic de Psihiatrie Sibiu pentru susținerea sănătății mintale, sportul fiind un excelent instrument pentru aceasta”, a mai declarat edilul.
Astrid Fodor a amintit că Primăria Sibiu susține sportul de masă prin investiții în infrastructură și prin finanțarea evenimentelor dedicate mișcării și sănătății. Totodată, aceasta a precizat că administrația locală sprijină proiectele dedicate sănătății mintale și prin Agenda Educațională, unde educația pentru sănătate mintală și viață echilibrată a devenit tematică obligatorie pentru elevi și tineri.
„Aceasta pentru că o comunitate sănătoasă, fizic și mintal, poate duce Sibiul mai departe!”, a transmis primarul municipiului Sibiu.
