Înmatriculările la autoturisme noi sunt în creștere. Care este mașina preferată de români
Înmatriculările de autoturisme noi în România au crescut cu 7% în luna mai 2026, faţă de aceeași perioadă a anului trecut.
Pe segmentul mașinilor 100% electrice avansul a fost de 88%, ajungând la 797 unităţi, arată datele preliminare publicate, marţi, de Asociaţia Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA).
În topul înmatriculărilor de autoturisme noi, se află;
1.Dacia- 2.132 unități
2.Toyota – 1.139 unități
3.Skoda – 910 unități
4.Volkswagen – 811 unităţi
În topul modelelor conduce Dacia Duster cu 979 de autoturisme înmatriculate, Toyota Corola – 445, Dacia Logan – 436, Dacia Bigster – 396 şi Skoda Octavia cu 379 de unităţi.
Totalul pieţei de autoturisme este în scădere cu 10% în primele cinci luni din 2026, fată de aceeaşi perioadă a anului trecut, mai precizează asociația.
