De sărbătoarea Înălțării Domnului, celebrată joi și ca Ziua Eroilor, clopotele tuturor bisericilor din cadrul Patriarhia Română vor fi trase simultan la ora 12:00, în memoria eroilor români căzuți pentru apărarea țării.
Potrivit reprezentanților Bisericii Ortodoxe Române, în cadrul Sfintei Liturghii vor fi pomeniți eroii români din toate timpurile, cei care s-au jertfit pentru independența, libertatea și unitatea națională.
Tradiția de a cinsti eroii în ziua Înălțării Domnului a fost stabilită de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în anul 1920, iar ulterior sărbătoarea a primit statutul de Sărbătoare Națională Bisericească. Prin Legea nr. 379 din 2003, Înălțarea Domnului a fost declarată oficial Ziua Eroilor în România, scrie Mediafax.
În toate bisericile ortodoxe din țară și din străinătate vor avea loc slujbe de pomenire dedicate eroilor români, iar după Sfânta Liturghie vor fi oficiate ceremonii religioase la monumente, troițe și cimitire militare.
Totodată, Catedrala Națională poartă hramul Înălțării Domnului – Ziua Eroilor, în memoria militarilor și luptătorilor români care s-au sacrificat de-a lungul istoriei.
Creștinii ortodocși sărbătoresc Înălțarea Domnului la 40 de zile după Paște, moment care amintește de ridicarea la cer a lui Iisus Hristos, în prezența apostolilor, potrivit tradiției creștine.
