Alexandra Căpitănescu a vorbit despre experiența de la Eurovision 2026, după ce România a obținut locul 3, cea mai bună clasare din istoria participării țării noastre la competiție.
Invitată în studioul Digi24 alături de colegii din trupă, artista a declarat că sprijinul publicului a contat mai mult decât notele acordate de juriile de specialitate.
„Cel mai important pentru noi e faptul că publicul – pentru că publicul va cumpăra bilete la concertele noastre, nu membrii jurului – ne-a dus cât mai sus în clasament”, a spus Alexandra Căpitănescu.
După finala Eurovision s-a iscat și un scandal legat de voturile acordate de Republica Moldova. Deși publicul moldovean a oferit României punctajul maxim, respectiv 12 puncte, juriul de specialitate a acordat doar 3 puncte.
Alexandra Căpitănescu a declarat că trupa a fost primită foarte bine în Republica Moldova și că publicul de acolo le-a oferit multă susținere.
„Publicul moldovean ne iubește foarte mult și ne așteaptă la concerte”, a afirmat artista.
La rândul său, Lucas Șofron, toboșarul trupei și fiul actorului Cristian Șofron, a spus că membrii formației nu se așteptau la amploarea controverselor după concurs.
Artiștii au vorbit și despre presiunea uriașă din timpul pregătirilor pentru Eurovision, experiență pe care Alexandra Căpitănescu o consideră necesară pentru evoluția lor artistică.
Unul dintre membrii trupei nu a fost prezent în studio deoarece se pregătește pentru examenul de Bacalaureat, în timp ce ceilalți membri ai formației urmează să intre în sesiune la facultate.
